Suomen Kyykkäliitto
Kilpailukalenteri Yhteystiedot Dokumentit Ennätykset Säännöt Ajankohtaista
Kilpailutuloksia Jäsenseurat Pelaajarekisteri Historia Linkit Kyykkäkuvia
-

Suomen Kyykkäliiton kilpailukalenteri 2014


2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

Merkkien selitykset: HK = henkilokohtainen Cup-kilpailu, JOUK = joukkuecupin kilpailu, N Pari = naisten parikilpailu-CUP, M Pari = miesten parikilpailu-CUP, MO = Maaottelukarsintakilpailu, SM = Suomen mestaruuskilpailu, MM-karsinta = karsintakilpailu Saksan MM-kisoihin

9.2. Myllykoski - SM-hallikilpailut

Myllykosken maapohjahalli (Kisatie 4) alkaen klo 9.00. Osanoton varmistus 8.40 mennessä. Kilpailusarjoina pelataan henkilökohtaiset SM-kilpailusarjat ja lisäksi miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 5.2. mennessä Ari Kautto, puh. 040 567 6428 tai email: arikautto[at]luukku.com

10.5. Turku - Hukin ja Ykin kisat

Nummen kentällä (Nummen puistokatu) alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, JP15, JT15 henkilökohtaisina sekä ja miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 8.5. mennessä Mika Äikiä, puh. 050 355 8955, email: turunkyykkaseura[at]gmail.com.

17.5. Helsinki - Boris Karppelan muistokilpailu - CUP

Pirkkolan urheilupuistossa alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, JP15, JT15, JP10, JT10 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 15.5. mennessä Paavo Rahikainen, Kiviparintie 2 B 9, 00920 Helsinki, puh. 050 544 6461 email: paavo.rahikainen[at]elisanet.fi.

24.5. Imatra - Sulo Juvosen muistokilpailu - CUP

Vuoksenniskan kentällä alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 22.5. mennessä Jyrki Juvonen, puh. 050 590 2911 tai email: jyrki.juvonen[at]pp3.inet.fi.

7.6. Suonenjoki - SM-esikisat

Suonenjoki (Koulukatu 2) alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15, J10 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 5.6. mennessä Pentti Peiponen, Korpitie 39, 70780 Kuopio, puh. 0400 277 500 tai email: penttipe[at]gmail.com.

14.6. Lappeenranta - Miesten SM-joukkuekilpailu ja Naisten SM-parikilpailu - CUP

Ratsumestarin kentällä (Puhakankatu) Prisman vieressä alkaen klo 10.00.

Ilmoittautuminen 11.6. mennessä Jyrki Juvonen, puh. 050 590 2911 tai email: jyrki.juvonen[at]pp3.inet.fi.

21.-22.6. Pietari, Venäjä - Kansainväliset kilpailut

Lajina kolmiottelu: gorodki, eurogorodki ja kyykkä henkilökohtaisena kilpailuna.

28.6. Tampere - Nääs-kyykkä - CUP, MO

Sorsapuiston kenttä alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15, J10 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 25.6. mennessä Heikki Mikkolainen, ensisijaisesti email; heikki.mikkolainen[at]@gmail.com (tai puh. 040 747 6529).

29.6. Lieto - Lieto kyykkä - CUP

Laurin kentällä (Kirkkotie 13) alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, J15 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue ja naisten parikilpailut.

Ilmoittautuminen 28.6. mennessä Tapio Haliseva, puh. 050 434 1748 tai email: tapio.haliseva[at]gmail.com.

19.7. Imatra - Imatran Impi - CUP, MO

Vuoksenniskan kentällä alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 19.7. mennessä Jyrki Juvonen, puh. 050 590 2911 tai email: jyrki.juvonen[at]pp3.inet.fi.

26.7. Nurmes - Bomba-turnaus - CUP, MO

Nurmeksen keskusurheilukenttä alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15, J10 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 24.7. mennessä Marko Peiponen, puh. 050 533 2925, e-mail: marko.peiponen[at]luukku.com.

27.7. Juuka - Ellin kisat - CUP

Juuan vanhalla urheilukentällä (Koskelantie 2) alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, JP15, JT15, J10 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 24.7. mennessä Riitta Juntunen, puh. 040 592 8863, email; riju.juntunen[at]@gmail.com.

2.8. Voikkaa/Kouvola - SM-viisiottelu, miesten avoin ja miesveteraanien SM-parikilpailut - CUP

Voikkaan kentällä (Koululaisentie) alkaen klo 10.00. Sarjoina pelataan kaikki sääntöjen mukaiset SM-henkilökohtaiset sarjat sekä miesten avoin ja miesveteraanien SM-parikilpailut.

Ilmoittautuminen 30.7. mennessä Ari Kautto, puh. 040 567 6428 tai email: arikautto[at]@luukku.com

3.8. Voikkaa/Kouvola - ÄSSÄ -kyykkäkilpailu

Voikkaan kentällä (Koululaisentie) alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, JP15, JT15 henkilökohtaisina sekä miesten joukkue- ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 30.7. mennessä Ari Kautto, puh. 040 567 6428 tai email: arikautto[at]@luukku.com

9.8. Juuka - SM-henkilökohtaiset kilpailut ja UKK-kilpailu - CUP, MO

Juuan vanhalla urheilukentällä (Koskelantie 2) alkaen klo 10.00. Sarjoina pelataan kaikki sääntökirjan mukaiset SM-henkilökohtaiset sarjat. Loppukilpailut järjestetään MM-sarjassa kymmenelle parhaalle ja NM-sarjassa kuudelle parhaalle (jos pelaajia yli kuusi). Osanoton varmistus kilpailupaikalla 9.30 mennessä. UKK-kilpailussa sarjoina ovat miesten joukkuekilpailu seurajoukkueille ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 6.8. mennessä Riitta Juntunen, puh. 040 592 8863, email; riju.juntunen[at]@gmail.com

15.-23.8. Moskova, Venäjä - MM-kilpailut

Lajeina kyykkä, gorodki ja eurogorodki henkilökohtaiset ja joukkuekilpailut.

30.8. Kuopio - Santun Seiska Grand Prix

Kuvelammen kentällä (Pitkälahdentie 4) alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15 henkilökohtaisina. Kilpailussa pelataan yhtäjaksoisesti seitsemän pelikuviota: henkilökohtainen, viisiottelu ja koko kentän henkilökohtainen. J15 sarjassa pelataan ainoastaan viisiottelukuvio.

Ilmoittautuminen 27.8. mennessä Pentti Peiponen, Korpitie 39, 70780 Kuopio, puh. 0400 277 500, email: penttipe[at]gmail.com.

31.8. Kuopio - "VITOSPARI"-kyykkäkilpailu - CUP

Kuvelammen kentällä (Pitkälahdentie 4) alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15 henkilökohtaisina viisiotteluina. Kilpailupaikalla ennakkoon ilmoitettavat parit, joiden henkilökohtaisen kilpailun yhteenlaskettu tulos on parikilpailutulos. Tuloksien perusteella kahdeksan parasta pelaa loppukilpailun ensimmäisen karsinnan cup-kilpailuna ja sen jälkeen neljä paria loppusarjan joukkuekilpailusääntöjen mukaisesti.

Ilmoittautuminen 27.8. mennessä Pentti Peiponen, Korpitie 39, 70780 Kuopio, puh. 0400 277 500, email: penttipe[at]gmail.com.

13.9. Suomi, Suomi-Ruotsi maaottelu

27.9. Lieto

Laurin kentällä (Kirkkotie 13) alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15, J10 henkilökohtaisina sekä miesten ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 25.9. mennessä Tapio Haliseva, puh. 050 434 1748 tai email: tapio.haliseva[at]gmail.com.

11.10. Imatra

Vuoksenniskan kentällä alkaen klo 10.00. Sarjat: MM, MA, MB, MV, NM, NA, NV, J15 henkilökohtaisina sekä miesten ja naisten parikilpailu.

Ilmoittautuminen 9.10. mennessä Jyrki Juvonen, puh. 050 590 2911 tai email: jyrki.juvonen[at]pp3.inet.fi.


Etusivulle
Muokattu: 16.03.2017 12:47:39
© Suomen Kyykkäliitto ry 2003 - 2017
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!